Graduate students share their research and creative work with students and faculty from across campus and from area colleges and universities during the Interdisciplinary Forum.
Students present their research either through an oral presentation or a poster. Awards are then given to the top presentations in each format as determined by a panel of MSU faculty members.
List of winners
Past winners of the oral presentation category include the following:
2011
Ranking | Name | Program |
1st Place | Risa Wright | Biology |
2nd Place | Adam Hinckley | Materials Science |
3rd Place | Marissa Berger | Geospatial Sciences |
4th Place | Rachel Martin | Early Childhood and Family Development |
2010
Ranking | Name | Program |
1st Place | Robert Lee | Chemistry |
2nd Place | Rebecca Brondel | Biology |
3rd Place | Lea Nondorf | Geospatial Sciences |
4th Place | Chandra Pastel | Criminology |
2009
Ranking | Name | Program |
1st Place | Angela Boyer | Natural and Applied Science |
2nd Place | Melissa Pattie | Psychology |
3rd Place | Andrea Crownhart | Biology |
4th Place | Mariesa Ho | Public Administration |
2008
Ranking | Name | Program |
1st Place | Michael Anders | Biology |
2nd Place | David Vinyard | Chemistry |
3rd Place | Victor Sheets | Teaching, Master of Arts |
4th Place | Kelly Tenzek | Communication |
2007
No awards were given in 2007 due to a change in format.
2006
Name | Program |
Timothy Davis | Geography, Geology and Planning |
Christin Dzurick | Biology |
Jonathan Herbert | Theatre |
Rachael Humes | Agriculture |
Lara Johnson | Biology |
Srikanth Manchiraju | Material Science |
Ronald Miller | Geospatial Sciences |
Gregory Vierkant | Material Science |
2005
Name | Program |
Adam Crane | Biology |
Brianna Kaiser | Biology |
Christopher Wood | Geography, Geology and Planning |
Derek Martin | Geography, Geology and Planning |
John Klay | Physical Therapy |
Laura Hoffman | Psychology |
Miranda Milam | Biology |
Temitope Kassim | Physics, Astronomy and Materials Science |
2004
Names | Program |
Brittany Allen | Psychology |
Jamie Bellamy | Biology |
Jessica Heavin | Psychology |
Megan Weaver | Psychology |
Sai Sumana S. Penumetcha | Chemistry |
Wendy Kiso | Agriculture |
William Ray | Biology |
2003
Name | Program |
Dwight Haun | Educational Administration |
Douglas Aubrey | Biology |
Jean Perry | Biology |
Kelly Wolfe | Biology |
Mark Bowen | Geography, Geology and Planning |
Roberta Bowen | Communication |
Shane Dunnaway | Biology |
Susan Licher | Geography, Geology and Planning |
2002
Name | Program |
Amy Keister | Geography, Geology and Planning |
Christy Short | Educational Administration |
Jeff Bennett | Defense and Strategic Studies |
Jessica Smith | Biology |
Susan Licher | Geography, Geology and Planning |
Tina Tamme | Biology |
2001
Name | Program |
Chester Harrison | Psychology |
Jason White | Geography, Geology and Planning |
Karen Bailey | Agriculture |
Linda Martin | Geography, Geology and Planning |
Robert Todd | Biology |