Happy February Bears!
For this month’s blog post, I wanted to focus on some budget friendly shopping (and cooking) tips.
A Dietetic Student’s Top Five Shopping Tips:
-
Purchase meat in bulk from Sam’s Club or Costco OR meat that is close to expiration
- Meat sold in bulk is typically cheaper than purchasing individual packages. For example, a pound of 80/20 (80% lean/20% fat) ground beef from Walmart is $5.86/pound. A pound of 93/7 (93% lean/7% fat) ground beef from Sam’s club is $4.88/pound. The 93/7 ratio is better for you too! While buying meat in bulk is typically more expensive upfront (because you are purchasing more than one package), it is more cost effective overall. Additionally, when you purchase more than one package at a time, it can freeze and last a whole month (if you plan accordingly).
- Meat will also be marked down closer to its expiration date at grocery stores like Walmart or Hy-Vee, so you can stock up on discounted meat and freeze for later use.
-
Choose frozen fruits and vegetables instead of fresh
- Nutrition: Frozen fruits and veggies have the same nutrient content as their fresh counterparts. Often, they are picked from the field, processed, and frozen the same day at peak freshness.
- Expense: Frozen produce is inexpensive (a Great Value bag of frozen green beans is 98 cents!) and a great way to add a vegetable as a side dish, in a casserole, soups and stews, or fruit to a smoothie or oatmeal.
- Processing: Frozen produce undergoes minimal processing—most have no additives, preservatives, or seasonings added. This makes them versatile for adding to recipes and more heart healthy (low sodium!).
- Expiration: Frozen produce doesn’t expire as quickly as fresh. The worst that could happen is a little freezer burn! This results in less food waste.
- Preparation: Most frozen vegetables come in a steamable package, which are easy to throw in the microwave for 4-5 minutes and have perfectly steamed veggies.
-
Choose store brand instead of name brand
- Often, name and store brands are the same product, or are produced in the same factory, and just have a different label.
- Price difference example: a family sized box of Honey Nut Cheerios is $4.63 and the Great Value equivalent is $2.97. That’s some serious savings!
- Often, name and store brands are the same product, or are produced in the same factory, and just have a different label.
-
Purchase fresh fruits and vegetables in season (more nutritious and less expensive)
- Spring: asparagus, avocados, bananas, cruciferous vegetables (broccoli, cabbage), carrots, lemons and limes, and lettuce
- Summer: berries (strawberries, blueberries, raspberries, and blackberries), melon (cantaloupe, watermelon, and honeydew), stone fruits (peaches, nectarines, plums), bell peppers, summer squash, tomatoes, zucchini, bananas and avocados, corn, cherries, cucumbers, and green beans
- Fall: apples, squash (pumpkin, acorn, spaghetti, butternut), sweet potatoes, potatoes and yams, onions, garlic, ginger, brussel sprouts, and cauliflower
- Winter: citrus (clementines, oranges, and grapefruit), pumpkin, winter squash, beets, potatoes and sweet potatoes, and yams
-
Use ready-made/grab-and-go when applicable
- Steamer rice packets: I like Ben’s Original brand. Ensure these are unseasoned if you are watching sodium intake or food additives.
- Steamer potato packets: The Little Potato Co. makes steam packages. These are both convenient and decent serving sizes to decrease food waste.
- Individual yogurt cups or yogurt drinks: Chobani Complete drinks are a great option for complete protein that is lactose free. Great Value individual yogurt cups are an easy way to take a high protein snack on the go. Pair with some fruit and granola, nuts, and seeds and you have a satisfying, hunger crushing snack.
- Cheese sticks or cheese and cracker snacks: Sargento Balanced Breaks are easy options with different cheeses and cracker assortments. (Pro tip: you can also make your own with crackers and blocks of cheese—this takes a little more prep time, but it saves money!)
- Pre-chopped fruits and vegetables: Hy-Vee Short Cuts are a great option for pre-chopped fruits and vegetables for those that are short on time, however, these are a bit more expensive.
- Seasoning blends: These eliminate the need to buy individual seasonings (which can get expensive). My favorite brands include Siete for tacos, fajitas, etc. or Walmart’s Great Value, which typically have fewer and better ingredients than the name brands.
- Rotisserie chickens: A rotisserie chicken is a game changer! They are so versatile and don’t require any cooking. I use these to make chicken noodle soup, quesadillas, casseroles, chicken pot pies, the list goes on…
A Dietetic Student’s Top Five Cooking Tips:
1. Plan ahead
At the beginning of each week, plan a few meals that you are comfortable making and know you enjoy. Make a list of all the ingredients you have and need, then shop for groceries. This not only saves you time throughout the week, but also sets you up for success by avoiding take-out and saving money.
-
- Here are a few of my go-to recipes for busy school/work weeks:
- Chicken quesadillas
- Beef tacos (or taco bowls)
- Turkey chili (especially in the fall/winter) and cornbread
- Vegetable beef stew and bread
- Pasta (so versatile! pesto and chicken or ground turkey and a marinara sauce)
- Note: all of these recipes and more are available on Nutrition Corner (available here: https://flic.kr/s/aHBqjBHd3s)
- Here are a few of my go-to recipes for busy school/work weeks:
2. Focus on protein (then carbohydrates, fiber, and healthy fats)
Centering your meals and snacks around protein ensures that you will be creating a balanced, satisfying meal. After you choose a protein, add a carbohydrate (or carbohydrates), fiber, and some healthy fats.
-
- Example meal:
- Protein – chicken breasts
- Carbohydrates – roasted sweet potatoes cooked in olive oil (healthy fat) and seasoned with salt and pepper
- Fiber – black beans
- Depending on how the chicken is seasoned, you could make this into a taco bowl and add some sliced avocado and/or shredded cheese and sour cream for some additional fat (and protein!). For the carbohydrate component, you could switch the roasted sweet potato for brown rice, which would also add some additional fiber and whole grains.
- Example meal:
3. Make enough for leftovers
- A common misconception is that you need to “meal prep” at the beginning of the week to have homecooked meals throughout the week, but you don’t have to spend additional time in the kitchen if you make more for dinners. This takes care of having lunch prepped for school or work—just grab and go!
4. Utilize sheet pans, crock pots, and instant pots
- There are so many recipes for each of these cooking tools/appliances that make for easy preparation and clean up. (Not as many dishes to clean? Sign me up!)
5. Cook food thoroughly
- One of my most used kitchen tools (apart from pots and pans) is my digital thermometer—especially for meat like chicken or beef. Cooking foods thoroughly ensures food safety and mitigates any risk for developing a foodborne illness.
I hope these shopping and cooking tips are helpful! Whether you are shopping for all your groceries or using the Bear Pantry as a supplemental resource, creating healthy and satisfying meals doesn’t have to be hard!
Don’t forget to follow us on social media!
Instagram: @mostatebearpantry & @mostatecce
Like us on Facebook: Bear Pantry
YouTube: @mostatebearpantry
LinkTree: https://linktr.ee/bearpantrymsu
Leave a Reply